Wpis inauguracyjny

O stworzeniu tego blogu myślałem od dłuższego czasu. Dużo komentowałem na bratnim blogu Doskonale Szare, ale na przykład brakowało mi tam możliwości wstawienia obrazka. Z drugiej strony, wahałem się, czy jeszcze jeden blog na ten ten temat jest potrzebny.

Wspierał mnie jeden z innych stałych bywalców tamtego blogu. Ostatnio, gdy o tym wspomniałem, poparł ten pomysł sam gospodarz, perfectgreybody.

Ostatnim impulsem było to, że ułożyło mi się, o czym pisać przynajmniej przez pierwsze parę tygodni.  Mianowicie o samych podstawach, czyli o efekcie cieplarnianym. Ponieważ nie do końca byłem zadowolony z wytłumaczenia tego zjawiska, jakie w kilku odcinkach dał (czy raczej zaczął dawać) perfectgreybody, zacząłem wkopywać się w literaturę “popularyzacyjną” tego zjawiska. I włosy mi na głowie zaczęły stawać. Najwyraźniej umiemy ten efekt liczyć, ale nie umiemy go łatwo tłumaczyć.

Spróbuję więc i ja, przy okazji próbując zwalczać nieco mitów, jakie nawet dobrzy naukowcy wygłaszają, gdy tłumaczą efekt cieplarniany, nie zauważając, że są one sprzeczne z tym, co sami robią, gdy go obliczają.

Nie wiem, czy sam zrobię to lepiej, ale na pewno inaczej.

Hits: 68

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Marw
Marw
13 years ago

Jako stały czytelnik doskonaleszarego, a także innych pokrewnych blogów cieszę się że w końcu i Pan założył własny blog. Zasubskrybowałem już rss i czekam na kolejne notki. Mam nadzieję, że będą się regularnie pojawiać. Pozdrawiam.

Stefan
Stefan
13 years ago

> na przykład brakowało mi tam możliwości
> wstawienia obrazka.

A czy [b]czytelnicy[/b] mają możliwość wstawienia obrazka?

I dlaczego to okienko do pisania jest takie małe? — wyzwiska się zmieszczą, ale przemyślana argumentacja nie…

Trzymam kciuki za burzliwy rozwój.

– Stefan

bukowylas
Member
13 years ago

Stefan, to okienko wcale nie jest takie małe, jak dodasz więcej tekstu, to pojawi się z boku “scroll”. Przeglądarki różnie je wyświetlają, w Google Chrome, na przykład, możesz je samemu rozszerzać 😉

doskonaleszare
13 years ago

Fajnie, że dotrzymałeś słowa i założyłeś w końcu bloga 😉 Życzę wytrwałości i pozdrawiam!