Wpis inauguracyjny

O stworzeniu tego blogu myślałem od dłuższego czasu. Dużo komentowałem na bratnim blogu Doskonale Szare, ale na przykład brakowało mi tam możliwości wstawienia obrazka. Z drugiej strony, wahałem się, czy jeszcze jeden blog na ten ten temat jest potrzebny.

Wspierał mnie jeden z innych stałych bywalców tamtego blogu. Ostatnio, gdy o tym wspomniałem, poparł ten pomysł sam gospodarz, perfectgreybody.

Ostatnim impulsem było to, że ułożyło mi się, o czym pisać przynajmniej przez pierwsze parę tygodni.  Mianowicie o samych podstawach, czyli o efekcie cieplarnianym. Ponieważ nie do końca byłem zadowolony z wytłumaczenia tego zjawiska, jakie w kilku odcinkach dał (czy raczej zaczął dawać) perfectgreybody, zacząłem wkopywać się w literaturę “popularyzacyjną” tego zjawiska. I włosy mi na głowie zaczęły stawać. Najwyraźniej umiemy ten efekt liczyć, ale nie umiemy go łatwo tłumaczyć.

Spróbuję więc i ja, przy okazji próbując zwalczać nieco mitów, jakie nawet dobrzy naukowcy wygłaszają, gdy tłumaczą efekt cieplarniany, nie zauważając, że są one sprzeczne z tym, co sami robią, gdy go obliczają.

Nie wiem, czy sam zrobię to lepiej, ale na pewno inaczej.

5 thoughts on “Wpis inauguracyjny”

 1. Jako stały czytelnik doskonaleszarego, a także innych pokrewnych blogów cieszę się że w końcu i Pan założył własny blog. Zasubskrybowałem już rss i czekam na kolejne notki. Mam nadzieję, że będą się regularnie pojawiać. Pozdrawiam.

 2. > na przykład brakowało mi tam możliwości
  > wstawienia obrazka.

  A czy [b]czytelnicy[/b] mają możliwość wstawienia obrazka?

  I dlaczego to okienko do pisania jest takie małe? — wyzwiska się zmieszczą, ale przemyślana argumentacja nie…

  Trzymam kciuki za burzliwy rozwój.

  – Stefan

 3. Stefan, to okienko wcale nie jest takie małe, jak dodasz więcej tekstu, to pojawi się z boku “scroll”. Przeglądarki różnie je wyświetlają, w Google Chrome, na przykład, możesz je samemu rozszerzać 😉

 4. @Sfefan

  >>A czy [b]czytelnicy[/b] mają możliwość wstawienia obrazka?<< No właśnie. Jeśli Tobie także tego brakuje, załóż własny blog 😉 [PS. Skasowałem twoje 4 testy komentarzy i wrzucania rysunków. Jeszcze raz: ani na Doskonale Szare ani tu czytelnik nie może wrzucić obrazka. Właśnie między innymi dlatego założyłem własny blog] @marw Obiecuję jeszcze jedną w ten weekend. Potem będzie gorzej bo inne obowiązki gonią. Będę się stara jednak wrzucić coś co parę dni, nawet jeśli to będzie krótka notatka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.